Category Archives: Zegarki

Odlewanie repliki bezela casio DW-1000

Odlewanie repliki bezela DW-1000

Oryginalny bezel z tworzywa sztucznego jest od dawna dla tego modelu niedostępny.

Jeden z moich zegarków ma taki bezel w dobrym stanie, jest on tylko lekko pęknięty, postanowiłem spróbować go skopiować technikami modelarskimi.

Bohaterowie to żywica poliuretanowa odlewnicza i silikon do form.

Najpierw przystąpiłem to wykonania formy, postanowiłem że będzie to forma dwuczęściowa ze względu na dość skomplikowany przekrój bezela, pozoru jest to zwykła ramka, niestety w rzeczywistości jest on wymodelowany w dość skomplikowany sposób.

Oryginalny bezel został położony w płaskim pudełku, częściowo zalepiony ciastoliną ( mało profesjonalne ) ze względów technologicznych ( konieczna zaślepka do dwuczęściowej formy )

Po zalaniu silikonem do form i zastygnięciu uzyskałem taki efekt :

Czas na drugą część formy , czyszczenie z ciastoliny. Ciastolina ni była dobrym pomysłem, brudzi i ciężko doczyścić formę :

A tak wygląda po całkowitym oczyszczeniu i posmarowaniu wazeliną, która zabezpieczy przed sklejeniem się obu części formy, producent zastrzega że kolejna warstwa silikonu przyklei się nawet po całkowitym wyschnięciu pierwszej warstwy.

Powtórne zalanie drugiej części forma umieszczona w pojemniku z podciśnieniem dla odgazowania silikonu ( system do pakowania próżniowego żywności 😉 )

Po utwardzeniu , gotowe części formy

Potem jeszcze wydrążyłem kanał wlewowy i odpowietrzający.
Czas na próby. kilka próbnych odlewów żeby przetestować jak żywica reaguje na barwnik.

To oczywiście zaplanowany nieporządek 😉

No to odlewamy, to oczywiście próba nr XX , wiele wcześniejszych zakończyło się całkowitym niepowodzeniem , żywica nie chciała wypełnić formy. Dopiero po kolejnej poprawce w końcu udało się ją wypełnić.

Otwieramy formę, szok, okazało się że żywica wypełniła ślady po wazelinie !!, dokładność rzędu setnych milimetra !

Po usunięciu części nadlewek

Zdjęcia tego nie oddają w pełni ale efekt jest porażający, skopiowały się najdrobniejsze niedoskonałości oryginału.

oryginał i kopia

I efekt finalny

Podsumowanie.

Jestem zaskoczony dokładnością odlewu. Odlewa się idealna faktura z zachowaniem najdrobniejszych detali, to dopiero pierwszy odlew i niestety na rogach zostały bąbelki powietrza przez co nie do końca odlały się fragmenty otworów na wkręty bezela.

Mam nadzieję że uda się to poprawić w kolejnych odlewach.